Ak by som pred piatimi rokmi povedal môjmu 65-ročnému susedovi, že sa zaujímam o drony, pozeral by na mňa asi nechápavo. Keď som mu to pred pár dňami predsa len spomenul, žartoval, že si pripraví kamienky na obranu záhrady, keďže si chce zachovať svoje súkromie. Aj keď je pravda, že táto nová technológia ešte stále nie je úplne pochopená verejnosťou, akceptácia dronov sa za posledných pár rokov rapídne zvyšuje, a to hneď z niekoľkých dôvodov.
Vďaka medializácii technologických noviniek a výhodám, ktoré pokrok prináša, sa drony už nespájajú iba s armádou, vojnami a násilím. Výrazný pokles ceny bezpilotných lietajúcich zariadení za posledných pár rokov umožnil vynaliezavým jednotlivcom prispôsobiť tieto prístroje na rôzne iné, oveľa viac prospešné účely. Na jednej pláži vo Francúzsku sa počas leta testoval záchranársky dron, ktorý sa dokáže dostať k topiacemu sa človeku a pomôcť mu dvakrát rýchlejšie ako živý plavčík. V Afganistane vyvinuli zariadenie, ktoré dokáže odhaliť presnú polohu mín, vyznačiť ich na mape a potom ich všetky bezpečne zneškodniť. V Nemecku si dokonca vyskúšali pomocou dronov doručovať lieky na jeden tažko dostupný ostrov. Čím efektívnejšie budeme schopní využiť drony na pomoc bežnému obyvateľstvu, tým rýchlejšie bude táto technológia prijatá verejnosťou a odbúrajú sa predsudky a obavy.
Okrem služieb sa drony čím ďalej, tým viac využívajú pri rôznych rekreačných aktivitách. Nadšenci po celom svete začali organizovať preteky závodných dronov tzv. FPV racing, ktoré bolo možné sledovať už aj v televízii. Minuloročné medzinárodné preteky v Dubaji (World Drone Prix 2016 Dubai) vysielala aj americká športová stanica ESPN a súťažiaci súperili až o millión dolárov. Populárnym sa stalo aj fotenie sa pri extrémných športoch či natáčanie voľnočasových videí z vtáčej perspektívy. Vďaka možnostiam, ktoré bezpilotné lietajúce prostriedky ponúkajú a vďaka zážitkuchtivým mladým ľuďom sa táto nová technológia udomácňuje už aj v bežných rodinách.
Akceptáciu dronov urýchľuje aj fakt, že polícia je schopná zaistiť bezpečnosť ľudí a úspešne zasahovať pri nelegálnom alebo nebezpečnom použití dronov. Pred časom sa slovenským policajtom podarilo zatknúť človeka, ktorý chcel s využitím dronu nelegálne prepašovať cigarety cez ukrajinskú hranicu. V Anglicku sa páchatelia pokúšali prepraviť dronom peniaze a SIM karty väzňom, ale polícia tomu opäť dokázala zabrániť a zločincov chytiť. Je zjavné, že policajné orgány sú pripravené zasahovať a predchádzať problémom spojeným s nelegalnými operáciami s UAV. Zostáva iba dúfať, že aj legislatíva a regulácie týkajúce sa legálnych letov s dronmi čoskoro dosiahnu požadovanú jednotnú úroveň v celej EU a nebude sa brzdiť rozvoj UAV služieb.
Drony sú určite jedna z najzaujímavejších technológii, ktoré nás budú v budúcnosti obklopovať. Je len otázkou času, kým sa tieto malé stroje stanú každodennou súčasťou nášho života. Ak technologický a legislatívny vývoj tejto oblasti bude pokračovať rovnakým tempom ako doposiaľ, máme sa rozhodne na čo tešiť!